DOLAR

32,2511$% 0.14

EURO

35,0023% 0.27

STERLİN

41,0886£% 0.43

GRAM ALTIN

2.417,88%0,36

BİTCOİN

2226895฿%-0.07032

a

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı. 500 Puan Artırdı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Hafize Gaye Erkan başkanlığında dördüncü kez toplandı ve beklenen faiz kararını açıkladı.

Kurul, politika faizini piyasada ortalama beklentilere uygun olarak 500 baz puanlık bir artışla yüzde 30’a yükseltti. Bu, faiz oranının 4 yılın en yüksek seviyesine çıkarıldığı anlamına geliyor. Merkez Bankası son dört ay içinde toplamda 21.5 puanlık bir faiz artışı yapmış oldu. Reuters, Foreks, Bloomberg HT, JP Morgan, Morgan Stanley, Standard Chartered, AA Finans ve TCMB Piyasa Anketi gibi kaynaklar, politika faizinin 5 puanlık bir artışla yüzde 30’a çıkarılmasını bekliyorlardı.

MERKEZ BANKASI KARAR METNİ

“Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir.

Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşmiştir. Yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Bu unsurlar, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmiştir. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP