DOLAR

33,0629$% 0.03

EURO

36,0908% 0.19

STERLİN

42,9659£% 0.09

GRAM ALTIN

2.561,38%0,01

BİTCOİN

2073074฿%4.08468

a
  • Son Bir Söz
  • Gündem
  • Kılıçtaroğlu “Kimse Kusura Bakmasın Onu Partiden Ayıracağım”

Kılıçtaroğlu “Kimse Kusura Bakmasın Onu Partiden Ayıracağım”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Kocaeli’de düzenlenen Bölge Toplantısı’na katıldı

“Kurultayda CHP’nin aksayan bütün yönlerini mümkün olduğu kadar çözeceğiz”

CHP’nin 100 yıllık bir parti olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Partide yenilenmeyi sağlayan hukuki metnimizin adına biz tüzük diyoruz. İnşallah kurultaydan 20 gün sonraydı tüzük kurultayını yapacağız. Bu kurultayda Cumhuriyet Halk Partisi’nin aksayan bütün yönlerini mümkün olduğu kadar çözeceğiz. Bir çalışma yapılıyor. İl başkanlarından, ilçe başkanlarından, milletvekillerinden, sivil toplum örgütlerinden örnekler alarak sorunu çözmeye çalışacağız. Arkadaşlar, bu ülkenin nüfusunun yarısı kadın, yarısı erkekse bir cinsiyet kotası getireceğiz. Benim şahsi kanaatim cinsiyet kotasının yüzde 50 olması lazım. Yüzde 50’si kadın, yüzde 50 erkek olması lazım. Fermuar sistemi getireceğiz. Bakalım inşallah kurultayımız bunu kabul eder. Merkez Yönetim Kurulunun üye kabulüne sınır getireceğiz. Bir ilden bir ilçeden hemen 5 bin tane üye getirin MYK’dan geçirelim. Bunu kaldıracağız. Biz yapmıyoruz ama bunu tüzüğe yazacağız. Yüzde 1’i geçer, 2’si geçer, önemi insanlar Merkez Yönetim Kurulu kararıyla partiye üye olurlar. Bir yeri kontrol etmek için 5 bin kişiyi üye yapalım, kimsenin de haberi yok, bunu da kaldıracağız” dedi.

Milltevekillerine 3 dönem sınırı

Milletvekilleri için 3 dönem sınırı getirileceğini kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, “3 dönemden sonra milletvekili olamayacak. Belediye meclis üyelikleri ve il genel meclis üyelikleri için meslek kotası getireceğiz. Belediye meclisinde bir veteriner hekim, yeminli mali müşavir, hukukçu olmalı. Bölgenin, kentin özelliğine göre belli kotaların gelmesi lazım. Bu kotaları da getireceğiz. Avukat olmalı, mimar olmalı, kent plancısı olmalı. Danışma kurulunu 3 kez arka arkaya toplamayan il yönetimi düşmüş sayılacak. Bunu da yazacağız. Kimse kusura bakmasın. Oturacaksın. Danışma kurulunuı toplayacaksın, var olan kentin sorunlarını masaya yatıracaksın. 3 kez arka arkaya toplanmadıysan o il düşmüş olacak. Mahalle temsilciklerinde en az 1 kadın 1 erkek olacak. Tek başına erkek olmayacak. Bizim evlere girmemiz, kadınlarla konuşmamız, onlarla sohbet etmemiz, dertlerini dinlememiz lazım” ifadelerini kullandı.

“Seçimlerde oyunu düşüren il kendiliğinden düşmüş olacak”

“Güçlü bir genel sekreterlik mekanizması olacak. Bilim Yönetim Kültür Platformunu da yeniden yapılandıracağız. Burası politika üretim merkezi gibi çalışacak. Seçimlerde oyunu düşüren il kendiliğinden düşmüş olacak. ‘Yükseltiyorsan tamam. Oyun düştüyse kardeşim kusura bakma. Ayrılın yeni yönetim gelsin’ diyeceğiz. Delege sisteminden hepiniz şikayet ediyorsunuz. Delege sistemini kaldıracağız arkadaşlar. Delege sistemi çatışmalara yol açıyor. İç denetim mekanizması oluşturacağız. Tüzükte parti denetçileri olacak ve bunlar denetleyecekler.”

“Onu partiden ayıracağım”

Partililere önemli uyarıda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, “Kongrelerimiz yapılıyor. Tartışmalar oluyor, gayet güzel. Ya biz demokrasiyiz zaten. Demokrasiyi getiren partiyiz. Farklı görüşler ortaya atılabilir ama kongre biter, seçimler biter el ele, omuz omuza sahaya çıkmak durumundayız. Kim kongrelerden sonra parti aleyhine konuşursa, partiyi televizyonlarda tartışır hale getirirse kimse kusura bakmasın onu partiden ayıracağım. Kimse kusura bakmasın. Çok açık, çok net söylüyorum” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.