DOLAR

32,2511$% 0.14

EURO

35,0023% 0.27

STERLİN

41,0886£% 0.43

GRAM ALTIN

2.417,88%0,36

BİTCOİN

2226895฿%-0.07032

a
  • Son Bir Söz
  • Dünya
  • İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’dan ABD Başkanı Biden’a

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’dan ABD Başkanı Biden’a

“Riyakarlığına son ver”

 

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Güney Kafkasya Bölgesel İşbirliği Platformu toplantısı sonrası yaptığı basın açıklamasında, “Buradan Biden’a sesleniyorum. Riyakarlığına son ver. Seçim dönemi kampanyasında dünya için savunduğunuz insan hakları bu muydu?” dedi.

 

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tahran’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Güney Kafkasya Bölgesel İşbirliği Platformu toplantısı sonrası basın açıklamasında bulundu. Abdullahiyan, “Tahran’da gerçekleştirdiğimiz toplantının ilk kazanımı, ülkelerin dışişleri bakanları ile istişarelerde bulunmaktı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Siyonist rejimin savaş suçlarının acilen durdurulması, insanı yardımların ulaştırılması ve Gazze’de yaşayan Filistin halkının zorunlu göçünün engellenmesi konularında yapıcı görüşmeler oldu. İkinci kazanım ise İran’ın, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken Kafkasya konulu zirveye ev sahipliği yapması Güney Kafkasya’daki gelişmelere de önem verdiğini göstermesi” dedi. Abdullahiyan, “Gerçekleştirdiğimiz zirvenin sloganı Güney Kafkasya’da kalkınma, iş birliği ve barış zamanıdır. Bu zirve sonrası Güney Kafkasya’da artık zorbalık dilinin olmayacağını umut ediyorum ve Türkiye’de gerçekleştirilecek toplantının ardından 3+3 toplantılarını Bakü ve Erivan’da yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“Filistin direnişini desteklemeye devam edeceğiz”


Tahran yönetiminin Hamas ve İslami Cihat’ı desteklediğine yönelik soruyu yanıtlayan Abdullahiyan, “İran, dini, ulusal ve insani değerler çerçevesinde İsrail işgali karşısında Filistin direnişini desteklediğini açık bir şekilde ilan etmektedir ve bu sır değildir. Filistin direnişini işgalci Siyonist rejim karşısında siyasi, uluslararası ve medya gücü ile desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

 

“Bölgede her an kontrol dışı gelişmeler yaşanabilir”


Abdullahiyan, İran’ın savaşın bölgeye yayılmasının taraftarı olmadığını söyleyerek, “Sivillerin, çocukların ve kadınların öldürülmesine devam edilmesi bölge halkı ve direnişin tahammülünü zorluyor. Bir kez daha tekrarlıyorum, bölge barut fıçısına dönmüş durumda. Bölgede her an kontrol dışı gelişmeler yaşanabilir. Bu nedenle geç olmadan özellikle ABD ve Siyonist rejimi uyarıyorum. Sivilleri, çocukları ve kadınlara yönelik saldırıları durdurmalarını tavsiye ediyorum” şeklinde konuştu.


“Türkiye ve Rusya dışişleri bakanlarının Gazze’ye saldırıların durdurulması net duruşları vardı”
Tahran’da yapılan toplantıda Filistin konusunun dışişleri bakanları arasında ele alındığını kaydeden Abdullahiyan, “Özellikle Türkiye ve Rusya dışişleri bakanlarının Gazze’ye yönelik saldırıların durdurulması, insani yardımların ulaştırılması ve sivillerin hedef alınmaması konularında güçlü ve net duruşları vardı” dedi.

 

“Biden’a sesleniyorum. Riyakarlığına son ver”

İsrail’in bölgede direniş gruplarını tamamen silahsızlandırmaya çalıştığını vurgulayan Abdullahiyan, “Buradan ABD’lilere sesleniyorum. Yıllar önce bölgede Hizbullah’ı yok etmeye ve silahsızlandırmaya çalıştınız, ancak bugün Hizbullah her zamankinden daha güçlü varlığını sürdürüyor. ABD’liler ve Batılılar Siyonist rejim karşısında yeni bir cephe açılmaması için şimdiye kadar Hizbullah’a onlarca mesaj gönderdi. Bunun yanı sıra ABD yönetimi de bize iki ayrı mesaj gönderdi ve İran’ın savaşa dahil olmamasını, itidalli olmamızı istedi. ABD savaşı genişletmek veya büyütmek istemediğini iddia ediyor, ancak diğer yandan iki hafta önce gönderdiği silahlar ile Filistinli sivillere çocuklara ve kadınlara yönelik Gazze’deki saldırıları destekliğini ilan ediyor. Buradan Biden’a sesleniyorum. Riyakarlığına son ver. Seçim dönemi kampanyasında dünya için savunduğunuz insan hakları bu muydu?” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP