DOLAR

32,2511$% 0.14

EURO

35,0023% 0.27

STERLİN

41,0886£% 0.43

GRAM ALTIN

2.417,88%0,36

BİTCOİN

2226016฿%0.13467

a

Heyecanla Beklenen 34. Ankara Film Festivali’nde Dünya Sineması Programı Açıklandı!

Dünya Sinemasının Öne çıkan Eserlerini Bir Araya Getiren 34. Ankara Film Festivali’nin Dünya Sineması Programı Sonunda Açıklandı

Ustalardan bölümü, Almanya, Japonya ve İngiltere gibi birçok ülkeden gelen, bu yılki festivallerde dikkat çeken yönetmenlerin eserlerini Ankara seyircisiyle buluşturacak

Canavar

Canavar

Hirokazu Koreeda, son olarak 2018’de “Shoplifters” filmiyle beyazperdede yer aldı. Bu yıl ise “Canavar/Monster” filmiyle geri dönüyor. Film, oğlunun garip davranışlarını anlamaya çalışan bir anne ve oğlunun ilişkisini ele alıyor ve Cannes Film Festivali’nde Queer Palm ve En İyi Senaryo ödüllerini kazandı.


Dört Kız Kardeş

Dört Kız Kardeş

2023 Cannes Film Festivali’nde Golden Eye ödülünü kazanan belgesel film “Dört Kız Kardeş/The Four Daughters,” dört kız çocuğu ve annelerinin hikayesini anlatıyor. Yönetmen Kaouther Ben Hania, iki büyük kızının kayboluşunu anlatırken, kayıp kızlarının yerine iki oyuncu kullanarak anne ve kızlarının yaşadığı travmayı izleyicilere aktarıyor.


The Zone Of İnterest

Polonya’nın ortak yapımcısı olduğu İngiliz yönetmen Jonathan Glazer’ın yeni filmi Zone of Interest. Film; 2023 Cannes Film Festivali’nde festival büyük ödülü ve prestijli FIPRESCI ödülünü kazandı.


Kötü Yaşamak

Portekizli yönetmen Joao Canijo’nun iki yeni filmi, “Kötü Yaşamak/Mal Viver” ve “Yaşamak Kötü/Viver Mal,” bir otelde yaşanan gerginlikleri konu alıyor. Bu iki film, otelin sahiplerinin bakış açısını birinde, diğerinde ise gelen konukların bakış açısını anlatıyor. “Kötü Yaşamak” filmi, 2023 Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Gümüş Ayı Jüri Büyük Ödülü’nü kazandı, “Yaşamak Kötü” filmi ise Indie Lisboa Uluslararası Bağımsız Film Festivali’nden Lizbon Şehri Büyük Ödülü ile ödüllendirildi.


Je’Vida

Finlandiya yapımı “Je’vida” adlı film, Tribeca Film Festivali’nde prömiyer yaptı. Film, Sami kökenli Lida’nın asimilasyon baskısı nedeniyle geride bıraktığı kültürünü ele alıyor ve yönetmenliğini yine Sami kökenli olan Katja Gauriloff üstleniyor.


Devrimler Arası

Vlad Petri’nin yönettiği belgesel “Devrimler Arası/Between Revolutions,” iki kadının politik devrimler nedeniyle ayrı kaldıkları ve mektuplarla bağ kurmaya çalıştıkları hikayesini anlatıyor. Bu başarılı belgesel, 2023 Berlin Uluslararası Film Festivali’nde 3 ayrı adaylık aldı ve Berlin Forum’dan FIPRESCI ödülünü kazandı.


Biz Hiçbir Zaman Modern Olmadık

Karlovy Vary Film Festivali’nde prömiyerini yapmış olan Çek filmi “Biz Hiçbir Zaman Modern Olmadık/We Have Never Been Modern,” hamile Helene’in yeni taşındıkları kasabada karşılarına çıkan bir gizemi araştırmasını konu alıyor.


Vincent Ölmeli

Vincent Ölmeli/Vincent Must Die,” bir fantastik kara komedi filmidir. Vincent adındaki karakterin durduk yere bir saldırıya uğramasını ve hayatını düzene sokmak için değiştirme çabasını konu almaktadır. Film, bu yılki Cannes Film Festivali’nde Golden Camera ödülü için aday gösterildi ve yönetmenliğini Stephan Castang üstleniyor.


Öğretmenler Odası

Türk asıllı Alman yönetmen İlker Çatak’ın son filmi “Öğretmenler Odası/Teacher’s Lounge,” okulda hırsızlıkla suçlanan bir öğrenci ile öğretmeni arasındaki ilişkiyi ele alıyor. Film, Almanya’nın 2024 Akademi Ödülleri aday adayı olarak seçildi ve 2023 Berlin Film Festivali’nde 2 ödül kazandı. Ayrıca, Kino 2023 katkıları ile festivalde gösterilecek.


Kızıl Gökyüzü

Son dönemde beğeni toplayan Alman sinemasının yönetmenlerinden Christian Petzold’un yeni filmi “Kızıl Gökyüzü/Afire,” 34. Ankara Film Festivali’nde seyirciyle buluşacak. Film, bir grup arkadaşın tatilde yaşadıkları olayları anlatıyor ve 2023 Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Gümüş Ayı Jüri Büyük Ödülü kazandı.


Kidnapped

İtalyan yönetmen Marco Bellocchio’un bu yılki filmi “Kidnapped/Rapito,” Katolik meselelere eleştirel bir bakış açısını yansıtarak bilinen bir yönetmenin eseri. Film, 1858 yılında geçen ve Katolik inancı dayatılan bir Yahudi çocuğun kaçırılma hikayesini anlatıyor. Ayrıca, 2023 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adaylığına layık görüldü.


Güzel Günler

İtalyan sinemasının önemli isimlerinden Nanni Moretti’nin son filmi “Güzel Günler/A Brighter Tomorrow,” Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye adaylığına layık görüldü. Film, son çektiği film nedeniyle ailesiyle sorunlar yaşayan bir yönetmenin hikayesini anlatıyor.


Umudunu Kaybetme

İngiltere’nin önde gelen yönetmenlerinden Ken Loach’un yeni filmi “Umudunu Kaybetme/The Old Oak,” festivalde gösterilmek üzere. Sosyo-politik bir film olan “Umudunu Kaybetme,” ayakta kalmaya çalışan bir barın sahibi ve köylerine gelen mülteciler arasındaki olayları ele alıyor. Ken Loach’un bu son filmi, Locarno Film Festivali’nde Seyirci Özel Ödülü’nü kazandı.


Beyaz Plastik Gökyüzü

“White Plastic Sky/Beyaz Plastik Gökyüzü,” bir post-apokaliptik Macar animasyon filmidir. Film, Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Encounters Ödülü adaylığı kazandı ve Zagreb Dünya Animasyon Filmleri Festivali’nden Özel Mansiyon ödülünü aldı.


Şeflerin Aşkı

Vietnamlı yönetmen Anh Hung Tran’ın son filmi “Şeflerin Aşkı/The Taste of Things,” Ustalardan bölümünde yer alıyor. Film, bir şef ve bir gurmenin arasındaki romantik ilişkiyi anlatan bir dramdır ve 2023 Cannes Film Festivali’nde Anh Hung Tran’a En İyi Yönetmen ödülünü kazandırmıştır.


Piargy

2022 yapımı “Piargy,” Slovakya Büyükelçiliği’nin Vişegrad seçkisine katkıda bulunan bir film olarak öne çıkıyor. Film, bir çığ felaketi yaşayan Piargy köyünde meydana gelen gizemli olayları konu alıyor ve çeşitli dünya festivallerinden 39 ödül kazanmıştır.


Kazananlar

“Kazananlar/Winners,” iki küçük çocuğun sinemaya olan tutkusunu anlatan bir film olarak öne çıkıyor. Film, Edinburgh Uluslararası Film Festivali’nde Seyirci Ödülü dahil olmak üzere birçok dünya festivalinden ödül kazandı. İran asıllı İngiliz yönetmen Hassan Nazer, “Winners” filmi ile 34. Ankara Film Festivali kapsamında Ankara’da izleyicilerle buluşacak.


Kim’in Videosu

“Kim’in Videosu/Kim’s Video,” David Redmon ve Ashley Sabin’in yönettiği bir belgesel filmdir. Film, 90’larda New York’ta açılan ve sonra izi kaybedilen bir video koleksiyonunun gizemli hikayesini anlatır. Ayrıca, film prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapmıştır.


Yakamoz

Yakamoz/Sea Sparkle,” bir baba gemi kazasında öldükten sonra denizin derinliklerinde yaşadığına inandığı bir canavarın gerçekliğini ispatlamaya çalışan bir kızın hikayesini anlatan bir film. 2023 Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Kristal Ayı Özel Mansiyon En İyi Film ödülünü kazandı. Filmin yönetmen koltuğunda Domien Huyghe bulunuyor.


Kayıp Ülke

“Kayıp Ülke/Lost Country,” 80’lerin başında Yugoslavya’da Komünist bir ailede doğan Stefan’ın yaşam öyküsüne odaklanan ve 2023 Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Film adayı olan bir filmdir.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

HIZLI YORUM YAP